Donald Trump amerikai elnök bejelentette az úgynevezett Liberation Day vámokat, amelyek szinte a világ összes országát érintik. A döntés rendkívül költséges lesz az Apple számára.
Az almás vállalat ugyanis az iPhone-okat jelenleg Indiából és Kínából importálja az Egyesült Államokba; az előbbi 26, az utóbbi pedig 34%-os vámot kapott (a korábbi 20%-on felül). Ez azt jelenti, hogy egy újonnan importált iPhone átlagosan 40%-kal drágulhat az USA-ban. Más, például Vietnámban gyártott termékekre, mint amilyen az iPad vagy az AirPods, 46%-os vámot vetettek ki.
Bár a vámok mögött meghúzódó politikai indoklás a más országokkal vívott kereskedelmi háború, a valóságban a költségeket az amerikai vállalatok vagy a hétköznapi állampolgárok viselik, főleg utóbbiak. A vámok célja általában az, hogy a külföldi termékeket kevésbé vonzóvá tegyék, és ösztönözzék a hazai gyártást.
Az Apple esetében azonban a gyártás rövid időn belüli áthelyezése az Egyesült Államokba kvázi lehetetlen. A vállalat a chipjeit Tajvanon gyártatja, a kijelzőket Dél-Koreából importálja, más alkatrészeket pedig Japánból szerez be, és az USA-ban ezekre – egyelőre legalábbis – nincsenek alternatívák. A gyártás áttelepítése évekig tartana, és nincs garancia a szükséges munkaerő biztosítására sem.
Mindez végül az Apple részvényeinek közel 8 százalékos eséséhez vezetett. Az almás vállalat 200 beszállítójából 158 rendelkezik kínai gyártóüzemmel, és az olyan kulcsfontosságú partnerek, mint a Goertek, a Luxshare vagy a Lens Technology részvényei is zuhanni kezdtek, nagyjából 10 százalékkal.
Bár Tim Cook korábban találkozott Donald Trumppal és 500 milliárd dolláros amerikai befektetést ígért, a Fehér Ház közölte, hogy a Liberation Day vámok alól nincsenek kivételek. Így aztán az amerikai állampolgároknak magasabb árakra kell felkészülniük mind a termékek, mind a szolgáltatások esetében.
Forrás: New York Times