Ugyan a világ legegyszerűbb dolgának tűnhet a laptopod töltőjének használata, mégsem az. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mit lehet rosszul csinálni egy olyan folyamatban, ahol csak a fali aljzat, maga a töltő és a laptopod játszik szerepet.
Ami azt illeti, egészen sok dolgot lehet rosszul csinálni a laptopod töltőjével, szóval az alábbi cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb szabályokat, amikkel nem csak a töltőd állapotát őrizheted meg, hanem a laptop akku is tovább maradhat erős.
Óvatosan a csomókkal
A laptop töltők egyik legnagyobb ellensége a hajtogatás, csomózás, hurkolás és gyűrögetés. Ha sokat utazol a laptopoddal, valószínűleg te is magaddal szoktad vinni a laptopod töltőjét, amivel nincs is baj, a szállítás módja, azonban nagyon nem mindegy.
A kábel felcsavarása a kábelben futó rézvezeték megtöréséhez vezethet, de ugyanezt okozza egy kisállat rágcsálása is. Szerencsére utóbbi könnyedén észrevehető, előbbi azonban rejtett hiba, a hasonlóság pedig, hogy mindkettő súlyos következményekkel járhat.
Sajnos az ilyen jellegű sérülések mind komoly kockázattal járnak, ugyanis zárlatot okozhatnak, ami akár végleges, javíthatatlan kárt is okozhat a laptopod alaplapján.
Hogyan ideális használni?
Kezdjük azzal, amire könnyebben tudsz hatást gyakorolni. A töltőt ajánlott kemény, sík felületen használni, mint például parketta, járólap, vagy az íróasztalod lapja. Miközben a töltő dolgozik, maximális teljesítményen dolgozik, ilyenkor pedig alaposan felmelegszik. Ahhoz, hogy ne melegedjen túl, szükség van a fentebbi szabály betartására.
Ebből következik, hogy javasolt odafigyelni a környezeti hatásokra is. Ne takard le, ne használd hősugárzó közelében vagy szekrény alatt, ahol nem jár a levegő. Ha a hőmérséklet meghaladja a 35 fokot, szintén nem javasolt a töltő használata.
Túlmelegedés esetén egy jobb notebook töltő hő elleni védelme aktiválódik, aminek hatására lassul, vagy teljesen le is állhat a töltés. Sajnos a rosszabb minőségű, esetleg univerzális töltőkből ez gyakran hiányzik, ami szélsőséges esetben akár tűzhöz is vezethet.
Ne használj univerzális töltőt
Végül, de nem utolsósorban, ne használj univerzális töltőt, ezek használata ugyanis kiemelt kockázattal jár.
Számos laptop gyártó fejleszt például középső tüskés, vagy más néven “center pin”-es töltőt. Ezek különlegessége, hogy a laptophoz csatlakozó port közepén van egy apró tű, ami a töltő és a laptop kommunikációjáért felel.
Sajnos az univerzális töltők, kialakításukból adódóan nem képesek alkalmazni ezt a szabványt, szóval nemes egyszerűséggel hagyományos módon töltik az ilyen különleges igényű laptopokat is. Vagyis csak töltenének, ugyanis sok esetben ezek a modellek egyszerűen elutasítják az ilyen töltőket.
Rosszabbik eset, amikor egy laptop hajlandó felvenni a töltést egy univerzális megoldásból, az viszont a kommunikációs csatorna meglétének hiányában nem jó feszültséggel látja el a laptopot. Ez okozhat instabil töltést, szélsőséges esetben pedig tönkre is teheti a laptop akkumulátorát.
Reméljük, hogy ebben a cikkben tudtunk pár hasznos tanácsot adni azzal kapcsolatban, hogyan érdemes használni a laptopod töltőjét. Ha bármilyen kérdésed merül fel a laptopoddal kapcsolatban, esetleg valamilyen bővítésre vagy karbantartásra szorulsz, keresd bizalommal a Laptopszaki csapatát, akik több mint egy évtizede dolgoznak azért, hogy mindenkinek a legjobb megoldást kínálják.