A LetsGoDigital nemrégiben előásott egy szabadalmi bejelentést amely szerint a Xiaomi egy moduláris okostelefon koncepcióját dédelgeti a színfalak mögött. Nem ez az első alkalom, hogy egy gyártó ilyen ötleten dolgoztatja tervezőit, de eddig csak páran dobtak piacra cserélhető elemekből álló mobilt, és egyik sem lett átütő siker. Talán a Xiaomi győzelmet arat ott, ahol más kudarcot vallott?
Az amerikai szabadalmi irodához benyújtott dokumentációra a LetsGoDigital csapata lett figyelmes, ebben egy moduláris okostelefon ötlete található, amely három különálló részből áll. Mindegyik modul a készülék egy adott részét foglalja magában, és ezek egy csúsztatható sínrendszer segítségével csatlakoznak egymáshoz.
A legfelső részben a kamerakészlet és a fontosabb áramkörök találhatók, a középső részben az akkumulátor van, az alsó elem pedig az adatátviteli hardvert valamint a hangszórót rejti. A megjelenítő legalább két elem egyesítéséből áll össze, mint ahogyan a mellékelt vázlatokon, ábrákon is látható. Amennyiben a három rész össze van állítva, akkor a kompozíció egy teljesen átlagos mobilnak látszik, apró illesztésekkel az elemek között.
Valamikor hét évvel ezelőtt a Google által indított Project Ara ígéretes jövőt festett a moduláris mobilok számára, de aztán az egész koncepció hamvába halt. Azért voltak moduláris készülékek, példának okáért az LG G5 lehetővé tette plusz elemek csatlakoztatását, ott volt a Motorola Moto Mods rendszere, ami további hátlapi modulok hozzáadását biztosította, mondjuk a Motorola telefonjai ezek nélkül is teljesen működőképes készülékek voltak.
A moduláris készülékek azért lennének jók, mert a felhasználók teljesen a saját szokásaik és pénztárcájuk vastagsága, illetve igényeik alapján tudnák létrehozni saját okostelefonjukat, amelyet később bővíteni is lehetne, másfelől ez a metódus sokban javítana készülékek szerelhetőségén, ezáltal időtállóságán.
Ha jobb kamerát akarsz, vagy nagyobb akkumulátort, nem kellene az egész telefont cserélni, illetve ha neked egy mobilban a lapkakészlet a lényeg, a kamera totál mellékes, akkor össze tudnád állítani vásárláskor a számodra megfelelő kiépítést, majdnem, mint egy asztali számítógép esetében.
Persze a telefonok esetében a modularitásnak megvannak a hátrányai. Jelen szabadalom esetében a kamera cseréje megkívánná, hogy a processzort és a tárhelyet is cseréljük, ráadásul egy ilyen elemekből álló mobil jóval sérülékenyebbnek tűnik, mint egy unibody kialakítású okostelefon.
A szabadalom nem feltétlenül jelent boltok polcaira kerülő terméket, csak azt, hogy miközben a mobilos világ hajlítható meg széthúzható kijelzős telefonokon dolgozik, addig a Xiaomi koponyáit foglalkoztatja a moduláris mobilok elképzelése. Mi a véleményetek a Xiaomi moduláris koncepciójáról?
Forrás: AndroidAuthority