Kipróbáltuk a Teclast P10HD-t – 30 ezres 4G tablet, ami tökéletes navigációra, filmnézésre, és olvasásra

Őszintén szólva bennem is voltak kételyek, hogy mennyire lehet használható egy alig 30000 Ft-os táblagép, de a Teclast P10HD összességében meg tudott győzni arról, hogy már ebben az árkategóriában is léteznek jól működő gépezetek. Amennyiben szükséged van egy olyan eszközre, amivel elsősorban tartalmat szeretnél fogyasztani, internetezni, filmeket nézni, könyveket és képregényeket olvasni, akkor ez a készülék kiváló választás lehet számodra. Nyilván csodákat nem érdemes várni ennyi pénzért, a tabletnek megvannak a maga korlátai, ugyanakkor azt kell, hogy mondjam, ez a masina instant get, és ezerszer jobb mint a különféle a szupermarketek polcain lévő olcsó gagyi alternatívák. Az alábbiakban elmagyarázom miért. Ezúttal egy kevésbé szakmai, szubjektív beszámoló következik az egyszerű, átlag felhasználó szemszögéből.

A készülék egy fehér színű dobozban érkezett hozzám, tartalma a gépen kívül adatkábel valamint adapter, némi irodalom, amit úgysem olvas el senki, és nagyjából ennyi.

Szeretnék piros pontot adni a gyártónak azért, mert a készülék elől és hátul is lefóliázva érkezett, igaz a hátlapon lévő némileg buborékosra sikeredett, így azt kénytelen voltam eltávolítani.

A szerkezet iPad és Samsung tabletekhez szokott kezem számára egy kicsit nehézkes (450 g), ugyanakkor még bőven vállalható, a ház anyaga fém, nem recseg, nem ropog, összességében véve elég masszív hatást kelt.

Nem szándékozom kísérletezni de úgy gondolom, hogy egy-két esést ez a tablet simán túlél. Azt viszont nem tudtam nem észrevenni, hogy a bekapcsológomb egy pöppet lötyög, ez persze könnyen lehet, csak az én példányom esetében érvényes, mindenesetre nem vagyok tőle elégedett.

A gép 10 colos kijelzővel rendelkezik, melyeket közepesen vastag kávák vesznek körül, de igazából ennyi kell, hogy kényelmesen meg lehessen fogni, én nem vagyok a keret nélküliség elvakult híve. Az alsó részen találhatóak a hangszórók, felül a töltőcsatlakozó valamint a SIM és micro SD kártya foglalat, bal oldalon hangerőszabályozók és bekapcsológomb, plusz reset.

Jobb felső sarokban virít a mikrofon, ami meglepően jól teszi a dolgát, ez a cikk is hangalapú diktálással készült mégpedig a táblagépen, ez pedig azt jelenti, hogy produktivitásra is alkalmas a készülék, igaz sajnos csak módjával.

Beszéljünk akkor kicsit a vasról. A képernyő Full HD felbontású és 10,1 colos (224 ppi), a gyártás során IPS panelt használtak a Teclast emberei, szóval a betekintési szögek teljesen okék, bár vertikálisan már tapasztalható némi színtorzulás. Viszont az ágyban fekve, közös filmezéshez teljesen jó lesz, ha éppen erre vágytok. A készülék hangszórói alul egymás mellett találhatóak, szóval ha kézbe veszed, korlátozott lesz az audio élmény, de más elrendezés mellett sem lenne túl acélos a hangzás, a tabletet ha tehetitek inkább fülhallgatóval, vagy valamilyen Bluetooth hangszóróval használjátok, mert a hangzása közepes. Hangos, de valahogy tompa, ha nem vagy audiofil akkor persze teljesen megfelel mondjuk filmezés mellé, zenét hallgatni viszont kevés.

 

De nyilván nem fogom ezt annyira szigorúan felróni egy 30 ezres gépnek, ugyanakkor ez is egyike a masina kevésbé kedvező tulajdonságainak. A lényeg, hogy legalább hangos, ez navigálás közben mindenképpen előny lesz. Ami viszont meglepően jól teszi a dolgát az a burkolat alatt lévő hardver, ez jelen esetben egy nem igazán ismert gyártó nyolcmagos processzorából, 3 GB RAM-ból, valamint  32 GB-os belső tárhelyből áll.

A Spreadtrum SC9863A inkább energiatakarékos, mint erőteljes, ugyanakkor meglepő módon gördülékenyen teszi a dolgát, egyszerűen nem tudtam megakasztani normál használat (Chrome, eboook, Youtube Vanced stb.) mellett a gépet, persze ebben talán az is fontos szerepet játszik, hogy teljesen módosításoktól mentes Android rendszer fut az eszközön, de erről még fogok szót ejteni.

3 GB RAM és a lapka bőven elegendő volt internet böngészésre, a YouTube videók Full HD felbontású futtatására, ment a Messenger, és az összes általam ismert ebook olvasó program is gond nélkül üzemelt. Igazából ez a gép erre lett kitalálva, szóval teljesíti azt, amit ígér. Játékra viszont nem igazán tartom alkalmasnak, kivéve ha valami nagyon egyszerű és kevésbé hardverigényes címet akartok rajta futtatni. Én Neverwinter Nights-szal és Baldur’s Gate-tel próbálkoztam, de nem igazán volt élvezetes ezen portok működése, inkább fel is hagytam a próbával, erre nem igazán tudom ajánlani a gépet.

Ami viszont nagyon nagy élvezet volt az az ebook olvasás, a képregények, a böngészés, és meglepő módon a Messenger is értékelhető módon működött, pedig keményebb vasak alatt is sokszor csak dadog a Facebook levelező alkalmazása.

Ekkora kijelző mellett szinte adja magát a gondolat, vajon milyen lenne navigációnak? Mivel a tablet belsejébe nem csupán saját LTE modem, de navigáció chip is került, jó ötletnek láttam kipróbálni ezt a funkciót is. Az Teclast tablete meglepően gyorsan talált jelet, pozicionálása pontos volt, igazából eljutottunk oda ahova szerettünk volna, panaszra ilyen téren nem lehet ok. Google Maps appot használtunk párommal közös kocsikázás közben A készülék micro SIM kártyát fogad, ami talán sokaknak gondot okozhat, és azt is meg kell említeni, hogy a Teclast P10HD nem támogatja a B20 hálózatokat, ami nemileg lassabb internetet jelent vidéken, ugyanakkor már az is klassz, hogy egyáltalán tettek egy 4G modemet egy ilyen olcsó masinába.

Igen, telefonálni is lehet, a mikrofon meglepően jól teszi a dolgát, csak kihangosítva lehetséges ez az opció, a másik fél értett tisztán, én is őt, erre még például jók az eszköz beépített hangszórói. Hosszabb trécseléshez, és úgy általában is ajánlott valami headset.  32 GB nem olyan sok, de nem is tragikusan kevés, szerencsére lehetséges a tárhely bővítése is, maximálisan 128 GB kapacitású micro SD kártya segítségével.  Mindenképpen szót érdemel a gép Bluetooth modeme is, ami 5.0 szabványú, egy megfelelő equalizer alkalmazás használatával egészen korrekt hangzás hozható össze kedvenc vezeték nélküli fülhallgatónkkal, de amikor emulátorral játszottam, akkor is rendben volt az összeköttetés, Xbox One kontrollerrel próbálkoztam, ami tökéletesen működött a PPSSPP alkalmazással, habár itt is szembesültem kissé a vas korlátaival. A kétcsatornás WiFi jól szerepelt, a tablet nem dobálta el a hálózatot, egyszer sem volt gond a kapcsolattal. Persze ez már egy olcsóbb masina esetében is elvárható valahol manapság, nem igaz? Virágbolti letöltés esetén nagyjából 10-12 Mbps sebességet sikerült elérnem.

Sajnos ezzel a témával is kell foglalkozni, de pár mondatnál többet nem érdemes, mert a Teclast P10HD nem igazán a fotósok gépe, eleve idióta dolog tablettel fényképezni, és általában az ilyen masinákat csak tisztességből látják el képrögzítő egységekkel, ezek javarészt gyenguszok. Sajnos most sem tudok nagyon dicséretet mondani, az előlapon lévő 2 megapixeles kamera arra ugyan jó, hogy mondjuk Skype hívás közben tudják kivel is beszélnek, de többet nem érdemes remélni, Instagram szelfiket nem ezzel a készülékkel fogunk lőni az holtbiztos. A hátlapi 5 megapixeles egységet sem tudom méltatni, videókat Full HD felbontásban vesz, képeket meg csinál, csak az a kérdés: minek? Ha éppen akkor, amikor a gyereked az első lépéseit megteszi csak ez a táblagép van a kezed ügyében, akkor arra jó lesz, hogy hirtelen megörökítsd a pillanatot, de Pulitzer-díjban ne reménykedj.

A rendszer teljesen alap Android 9.0 Pie, nincsenek extra funkciók, igaz zavaró előre telepített alkalmazások sem, ami jót tesz a masina gördülékenységének. A működés teljesen fluid, amíg nem akarunk egyszerre több erőforrás igényes appot futtatni, vagy valami nagyon durva háromdimenziós játékot. Utóbbira mint mondtam a készülék csak nagyon módjával alkalmas, igazából alacsony fps mellett mentek a komolyabb címek. Nekem már a Neverwinter Nights is az, persze ti nyugodtan kísérletezzetek, hátha szerencsével jártok, de személy szerint én kétlem. Van osztott képernyős nézet, jól is működik, sőt még dolgozni is tudtam a Teclast P10HD segítségével, amire igazán nem számítottam. WordPress, Word, Excel ezek mind tűrhetően működnek a gépen, igaz már durvább táblázatok esetében nem úgy muzsikál, mint egy Galaxy Tab S szériás modell, de ezt senki nem is remélheti ebben az árkategóriában.

Üzemidő téren iszonyat jól teljesít a Teclast P10HD, fényerőtől és használattól függően nem lehetetlen a 8-10 órás képernyő idő sem egyetlen feltöltéssel, igazából ebben lakozik a Spreadtrum processzor valódi ereje, a tablet nem fog bennünket sosem cserben hagyni. Nyilván ehhez kellett a beépített, házilag nem cserélhető 6000 mAh kapacitású telep is. Sajnos cserébe kicsit sokat kell tölteni a tabletet, az én esetemben ez akár 2-2,5 órát is igénybe vett, pedig nem merítettem egyszer sem teljesen le a gépet, nagyjából 20-30 százalékos töltöttségnél már vittem is a konnektorhoz. Igazából egyetlen feltöltéssel simán elérhető a 2-3 napos üzemidő átlagos felhasználás esetén, tehát, amikor nem állandóan a gépet nyúzzuk.

Kinek is lehetne ajánlani ezt a táblagépet? Igazából szinte bárkinek, akinek nincsenek hatalmas igényei, és elsősorban olvasni, netezni, videókat nézni kell a tablet, nem pedig komolyabb játékok futtatására. Utóbbi sajnos nem igazán fog menni. A készülék fém háza, Full HD felbontású kijelzője, teljesen alap operációs rendszere, és kiváló üzemideje mindenképpen méltó választássá teszi azt, igazolva az állítást, hogy igenis létezik jól működő, sőt egyenesen klassz táblagép 30 ezer forintos áron. Internetezés a Chrome böngészővel, mozizás a VLC lejátszóval, képregény olvasás a ComicView alkalmazással, ebook böngészés az Eboox-szal, zenehallgatás a PowerAMP appal (szigorúan fülhallgatóval) – ezek mind tökéletesen menni fognak ezzel a géppel. Egyéb igények kielégítésére valamilyen drágább, vagy eltérő modellt kell beszerezni, de a fentebb sorolt egyszerű halandó vágyakat simán képes lesz teljesíteni a Teclast P10HD. Navigációnak pedig nagyon príma. Köszönet a GearBest csapatának, amiért rendelkezésre bocsátották a tabletet!

Ha szeretnétek rendelni egy ilyen masinát, érdemes lesz a lenti linkek valamelyikén tájékozódni! A táblagép most 31 569 forintnak megfelelő összegért lehet a tiétek a GearBest webáruházának jóvoltából, ám a kedvezmény igénybevételéhez használnotok kell a GBTP10305 kupont.

Techlabor.hu

Szólj hozzá