A korábbi Huawei mobilokról is eltűnhetnek a Google szolgáltatásai?

Újabb fejezet kezdődhet a Huawei életében, hiszen augusztus 13-án lejárt a kereskedési tiltással kapcsolatos haladék, és amennyiben ez nem kerül meghosszabbításra, akkor ez komoly kihatással lehet a korábban megjelent mobiljaikra is. (A cikket frissítettük a Huawei reakciójával, ezt a cikk végén olvashatod.)

Amióta az Egyesült Államok nemzetbiztonsági kockázatnak nyilvánította a Huawei-t, azóta a vállalat komoly nehézségekbe ütközött a mobiljait illetően. A 2019 május 16. után megjelent mobilokról eltűntek a Google alkalmazásai, a kereskedelmi tiltások miatt pedig már a jövőben érkező modellekhez szükséges Kirin chipeket sem fogják tudni beszerezni a TSMC-től.

Mióta tiltólistára kerültek, azóta csak külön engedéllyel lehetséges velük üzletelni, és az erre vonatkozó dátumot már többször is kitolták, melynek köszönhetően a régebbi mobiljaikat nem érintette a korlátozás. Most azonban lejárt a május 15-én meghosszabbított időszak is, amellyel elvileg a régebbi mobilok szoftverfrissítései is veszélybe kerülhetnek.

A Google-nek ugyanis minden egyes Huawei frissítést hitelesítenie kell, amennyiben az tartalmazza a GMS-t, és a kereskedelmi tiltás miatt ezt nem feltétlenül tehetik majd meg. Még az is elképzelhető, hogy a Huawei mobilokon található Google appok nem fognak frissülni, vagy végső esetben akár el is tűnhetnek a készülékekről a későbbi rendszerfrissítésekkel.

Ennyire azonban még ne szaladjunk előre, hiszen a legvalószínűbb forgatókönyvnek a halasztás újbóli meghosszabbítása tűnik. Eddig azonban sem a Huawei, sem pedig az Egyesült Államok részéről nem nyilatkoztak ezzel kapcsolatban, de bizonyára hamarosan hallani fogunk a dologról.

Frissítés: az alábbiakban olvashatod a  Huawei Technologies Hungary reakcióját.

Az ügyről egyelőre sem az Egyesült Államok kormánya sem a Google nem adott hivatalos tájékoztatást.

Függetlenül a döntéstől a Huawei továbbra is gyárthat és árusíthat olyan Google-licensszel rendelkező GMS-termékeket, melyek 2019. május 16. előtt kerültek kereskedelmi forgalomba. Ezek a termékek mind hozzáférnek a Google Play-hez, ahonnan alkalmazásokat tudnak letölteni és frissíteni.

A Huawei továbbra is biztosítja a rendszer- és biztonsági frissítéseket. Vásárlóink a nyílt forráskódú közösségnek és a Huawei saját fejlett K+F képességeinek köszönhetően továbbra is megkapják a szoftverfrissítéseket és szolgáltatásokat.

A Huawei az új Android-funkciókat és biztonsági frissítéseket az AOSP-n keresztül tudja elérni, és ezeket automatikusan ki is adja majd az eszközökre. Továbbra is aktívan telepítjük az új szoftverfrissítéseket, patch-eket és egyéb hibajavításokat, miközben garantáljuk az API-k kompatibilitását. A 2019. május 16. óta eltelt időben a Huawei több mint kétszáz modellre adott ki biztonsági frissítést. A frissítési ütemezés gyakorisága az iparágban továbbra is változatlan. A Huawei-modellekre érkező biztonsági frissítések terve elérhető a Huawei hivatalos honlapján.

https://consumer.huawei.com/hu/support/bulletin/

A Huawei GMS-sel működő készülékei ugyancsak tovább használhatnak más, GMS-alapú alkalmazásokat. A GMS-es felhasználói élmény nem fog változni, mivel a Huawei a jövőbeli frissítésekkel garantálja az API-k kompatibilitását és következetességét.

A Google Play-jel rendelkező telefonok esetében tehát minden Google Play-ből letöltött, illetve egyéb Google-alkalmazásokhoz továbbra is érkeznek majd frissítések.

Google Play-jel nem rendelkező telefonok esetében az új alkalmazások és frissítések kezelése az előretelepített Huawei AppGallery-n keresztül lehetséges. A Google-szolgáltatások saját hivatalos honlapjaikon érhetők el. Ezeket a szolgáltatásokat a telefon böngészőjén keresztül lehet igénybe venni.

A Huawei mindemellett elkötelezett saját mobilszolgáltatási-rendszere, a HMS fejlesztése mellett, amely gördülékeny hardver-szoftver együttműködést biztosít. A Huawei sajátr alkalmazásáruháza, az AppGallery 2018 májusi indulása óta több mint 170 országban működik már, aktív felhasználóinak száma meghaladja a 460 milliót, és felhasználók 2020 első félévében mintegy 184 milliárd letöltést kezdeményeztek az AppGalleryből.

Forrás: GSMArena

Szólj hozzá